React-Native ile Başlangıç

Tuncay ÖZER Tuncay ÖZER


Temmuz 2019 React (1) 0


React-Native ile Başlangıç

React Native’e yeni başlayan Windows kullanıcıları için kurulumunu kolaylıkla halledebileceğinizi, hangi aracın neden gerekli olduğunu anlatacağım. Sonuçta adım adım uygulandığı takdirde sorunsuzca kurulumunu gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz.


React Native nedir?

React Native, bir kullanıcı arayüzü geliştirme kütüphanesi olan React ile Cross-Platform (Windows,IOS,MACOS,Linux,Android) uygulama geliştirdiğiniz bir framework. Ama burada asıl sihir React kelimesinde değil, Native kelimesinde. Bir React Native uygulaması HTML ile oluşturduğunuz bir hybird uygulama değil, webview içerisinde çalışmaz. React Native uygulamaları gerçekten native!

Şimdi React Native'in kurulumuna gelelim. Öncelikle https://nodejs.org/en/download/ kısmında işletim sisteminize uygun sürümü indiriyorsunuz. Windows işletim sistemi için msi uzantılı dosyayı indirip kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra Node.js Command Prompt'u yönetici olarak çalıştırıp, NPM dos moduna iniyoruz.

Aşağıda kullanacağınız komut ile React Native yi kuruyoruz.

npm install -g create-react-app

kurulum bittikten hemen sonra da oluşturacağımız uygulama için

create-react-app ilkuygulamam isminde bir uygulama oluşturuyorum. Dosyalar otomatik olarak oluşacaktır. Kurulum bittikten sonra kontrol etmek için ilkuygulamam klasörüne gidiyoruz.

ve son olarak npm start dediğimizde http://localhost:3000 ile uygulamamız açılacaktır.

Tekrar görüşmek dileğiyle.