ANA SAYFA
поздравления с новорожденным

Ekim 2013 Raporu

Dünya’dan

TEB Cetelem desteği ile hazırlanan ‘Avrupa’da Otomotiv Sektörünün Yükselişi için 5 Kaldıraç’ başlıklı rapora göre Avrupa’da otomotiv sektörünün yükselişini sağlayacak beş temel unsur tespit edildi:

Buna göre, otomobil fiyatlarının ve kullanım maliyetlerinin düşürülmesi, faydasız yenilikçilikten faydalı yenilikçiliğe geçiş, otomobili keyfi nedenlerle satın alan müşteri grubunun beklentilerinin de dikkate alınması, otomobil satış ağlarının yeniden gözden geçirilmesi ve yeni finansal yaklaşımlar. Araştırmanın Türk tüketicisine yönelik sonuçları şu şekilde: Türkiye en çok ikinci el otomobil satın alan ülke konumunda. Avrupalı tüketici pazarlık ettiğinde ortalama % 11 indirim alırken, Türkler ancak % 8 indirim alabiliyor. Avrupalı tüketicilerin % 45’i otomobilini zorunlu olduğu durumlarda değiştirirken, Türkiye’de bu oran % 28′de. Türkiye’de otomobil tamirini kendisi yapanların oranı % 11 iken, Almanya’da bu oran % 91. Otomobil satın almaya karar verme ve satın alma arasında geçen en uzun süre 13,1 hafta ile Türkiye’de.

Akıllı cep telefonu devriyle birlikte güçlü rakiplerine yenik düşen Nokia’nın cep telefonu birimi, 7.2 milyar dolara Microsoft’a satıldı. Nokia ile Microsoft’un, Google ile Apple’a karşı güçbirliği yapması bekleniyor.

Finansal yatırımcılar portföylerini çeşitlendirmek amacıyla toprağa yöneldi. Küresel büyüklüğü 8 trilyon dolar olarak hesaplanan tarım arazileri, emeklilik fonları, ulusal fonlar ve varlık yöneticilerinin portföylerini çeşitlendirmelerine olanak tanıyor. Uzmanlar, sektördeki kurumsal yatırımların yakında ciddi artış göstermesini bekliyor.

Prof. Michael Porter’ın başkanlığını yaptığı Social Progress Imperative, 2013 Sosyal Gelişim Endeksini yayınladı. Endeksinin ilk sıralarını İsveç, İngiltere, İsviçre, Kanada, Almanya, ABD, Avusturya, Japonya ve Fransa paylaşıyor. Türkiye 20. sırada yer alıyor.

Frost & Sullivan’ın ‘Vizyoner Yenilikçilik Grubu’ tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre 2025 yılına kadar insanların beşte üçü şehirlerde yaşıyor olacak ve 35 mega şehir, özgün lojistik çözümlere ihtiyaç duyacak. 2025 yılında günlük teslimatların minumum 500 milyona ulaşılacağı ve herkesin, tedarikçilere her kanaldan ulaşmalarına olanak sağlayacak ve her an, her yerden ürünleri sipariş etme imkânı sunacak beşten fazla cihaza sahip olacağı öngörülüyor.

Gelecek bilimci Ross Dawson’a göre önümüzdeki 30 yıl içinde kullanımı ortadan kalkacak ürünler şunlar: gazeteler, pet su şişeleri, temizlik malzemeleri, printer, nakit para, numaralı gözlükler, anahtarlar, sigara, elektrik düğmeleri, şarap mantarı.

PwC ve Finansal Yenilik Etüt Merkezi (Centre for the Study of Financial Innovation – CSFI) işbirliğinde 54 ülkede gerçekleştirilen “Sigortacılıkta Öngörülen Riskler Anketi 2013” e göre dünya genelinde sigorta sektörünün önündeki en büyük riskler sırasıyla: Yasal düzenlemeler, yatırım performansı, makro-ekonomik ortam, iş uygulamaları, doğal afetler olarak yer alıyor. Türkiye genelinde en büyük riskler ise şu sırayla yer alıyor: doğal afetler, aktüeryal varsayımlar, risk yönetimi kalitesi, yatırım performansı, iş uygulamaları.

Barclays, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’de gelecek 3 yıl içinde büyümenin % 3 seviyesine inebileceğini bildirdi. Bu durumda bakırın % 60′dan fazla, çinkonun % 50 gerilemesi, petrolün varil fiyatının 70 dolara düşmesi bekleniyor.

Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamaları İçin Uluslararası Hizmetler Enstitüsü’nün (ISAAA) verilerine göre GDO’lu ürünlerin yetiştirildiği alanlar 1996 yılında 1,7 milyon hektar iken, 16 yıl içerisinde 100 katına çıkarak 170.3 milyon hektara yükseldi. 1996 yılında 4 ülke GDO’lu ürün üretimi yaparken, bu sayı geçen yılın sonu itibarıyla 28 oldu. Bu ülkelerin 20′sini gelişmekte olan, 8′ini ise gelişmiş ülkeler oluşturdu. ABD, 69,5 milyon hektarlık alanla en çok GDO’lu üretim gerçekleştiren ülke olurken, bunu Brezilya, Arjantin, Kanada ve Hindistan takip ediyor. GDO’lu üretim yapan ülkeler arasına geçen yıl Sudan ve Küba da katıldı. Sudan, Afrika ülkeleri arasında Güney Afrika, Burkina Faso ve Mısır’dan sonra ticarileştirilmiş GDO’lu pamuk üreten dördüncü ülke oldu. Buna karşılık Almanya ve İsveç geçen yıl GDO’lu patates üretimini, Polonya da GDO’lu mısır üretimini durdurdu.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin (Engineering News Record) yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 38 Türk firması bulunuyor. Türkiye, Çin’den sonra ikinci sırada geliyor. Üçüncü sırada ABD var. Türk firmaların ENR listesindeki 250 firmanın toplam gelirindeki 2010 ve 2011 de sırasıyla % 3.8 ve % 3.5 olan payı ise 2012′de % 3.3′e geriledi. ENR’a göre 2012′de Kanada, Asya, Avustralya, Latin Amerika, ABD, Ortadoğu, Orta ve Güney Afrika kaynaklı müteahhitlik gelirlerinde artışlar kaydedildi. Kuzey Afrika kaynaklı gelir azaldı. Avrupa ise ekonomik durgunluğun etkisiyle yatay bir seyir izledi. Türk müteahhitlerin payı Ortadoğu ve Asya’da azalırken, Afrika ve Avrupa’da artış gösterdi. ABD’nin pazar payı, Ortadoğu ve Afrika’da azalma, Asya ile Avrupa’da ise artış gösterdi. Çin’in pazar payı ise dünya genelinde geriledi.

İngiltere merkezli Travelex’in yaptığı ankette ülkelerdeki bahşiş bırakma gelenekleri ortaya çıktı. Ankete göre her dört kişiden biri miktarı ayarlayamadığı için çok fazla bahşiş bırakıyor. Travelex’in anketine göre Kanada ve Belçika’da % 10 bahşiş uygun görülüyor. Japonya ve Çin’de ise neredeyse hakaret olarak algılanıyor.

 

Türkiye’den

Levi’s, IKEA, Nike, H&M, Adidas, Marks&Spencer gibi büyük firmaların talep ettiği ‘Better Cotton’ (daha iyi pamuk) uygulamasına geçmek için Türkiye’nin yaptığı başvurunun  kabul edilmesinin ardından, Ulusal Pamuk Konseyi’nin önderliğinde Better Cotton uygulaması için çalışmalar başladı. Türkiye’de bu çalışmaları yürütmek amacıyla İyi Pamuk Uygulamaları Derneği’nin (İPUD) kuruluş çalışmaları sürüyor.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği “Fortune 500 Türkiye” 2012 listesinde ilk sıraları Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türkiye Elektrik Dağıtım aldı. Fortune 500 şirketlerinin net kârı yüzde 26.5 arttı. 1 milyar TL’nin üzerinde satış gelirine sahip şirket sayısı 107′den 111′e yükseldi. Zarar açıklayan şirket sayısı 106′dan 63′e geriledi. Fortune 500 Türkiye’nin istihdamı ise geçen yıl yaklaşık 56 bin kişi arttı.

Kargo ve kurye taşımacılık sektöründe son 7 yılda sektör şirketlerinin şube ve personel sayıları ikiye katlandı. 2005 yılında firmaların 4 bin 225 olan şube sayısı 2012’de 9 bin 700’e ulaştı. Sektördeki istihdam sayısı 21 bin 900′den 89 bine çıktı. Son iki yılda 3 bin 300 yeni şube açıldı, 3 bin 100 araç filoya katıldı. 2012’de 20 transfer merkezi açıldı. Sektör temsilcilerine göre e-ticaretteki hızlı büyüme, kargo-kurye taşımacılığına büyük ivme kazandırdı. 30 milyar TL’yi aşan e-ticaret kapsamında günde 300 bin teslimat yapılıyor, 182 bin kilometre yol kat ediliyor.

Bir yıl önce yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’nun ardından sigortalı konut sayısı % 48 artarak 5.8 milyona ulaştı. Bölgeler bazında en yüksek poliçe artışı Güneydoğu Anadolu’da gerçekleşti.

Ocak-Temmuz 2013 dönemini kapsayan 7 ayda Türkiye’ye 19 milyon 143 bin 152 yabancı geldi. Yılın 7 ayında gelen yabancıların % 31,67′si Antalya, % 30,7′si İstanbul, % 8,38′i Muğla, % 8,27′si Edirne, % 5,43′ü Artvin ve % 3,89′u da İzmir gümrüğünden Türkiye’ye girdi. Türkiye’yi yılın 7 ayında ziyaret eden 19,1 milyon ziyaretçinin % 53,59′unu Avrupa ülkelerinden gelen kişiler oluşturdu. Ülke bazında bakıldığında ilk sıraları Almanya, Rusya, İngiltere, Gürcistan, Bulgaristan, Hollanda, Suriye, İran, Fransa, ABD alıyor. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında azalan turist sayısında ilk sıraları Belarus, Kırgızistan, Estonya, Gürcistan ve  Lüksemburg alıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından hazırlanan 2013 Turizm Raporu’ndan, derlenen bilgiye göre son bir yılda, konaklama tesisleri içinde arzı en fazla artan 5 yıldızlı oteller oldu (% 10′luk artışla 413′e yükseldi). 5 yıldızlı otellerin en fazla olduğu iller sıralamasında, Antalya ilk sırada geldi. Verilere göre, 2 ve 1 yıldızlı oteller, pansiyonlar, apart oteller gibi bazı tesislerin sayısında gerileme yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ikinci çeyrekte turizm geliri %  22.8 artarak 8 milyar 677.4 milyon dolar oldu. Turizm gelirinin % 84.6′sı yabancı ziyaretçilerden, % 15.4′ü ise yurt dışında oturan vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Ziyaretçilerin kişi başına harcaması, yabancı ziyaretçilerde ortalama 766 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşlarda ortalama 1.335 dolar oldu.

Geçen yılın ikinci çeyreğine göre yabancı ziyaretçilerin ortalama harcaması % 8.9 artarken, vatandaş ziyaretçilerin ortalama harcaması % 1.5 geriledi.

Geçen yılı % 1′in altında büyüyen, kentsel dönüşüm ve altyapı projeleri ile hareketlenen inşaat sektöründeki canlılık, iş ve inşaat makine satışlarını da artırdı. 2013′ün ilk 6 ayında 7 bin 133 adet iş ve inşaat makinesi satıldı (% 14 büyüme). Sektörde 660 firma, 100 imalatçı firma, 300 yan sanayi firması ve 17 bin 500 kişilik istihdam mevcut.

BDDK verilerine göre yılın ilk beş ayında sektörel krediler % 20.7 ile taşımacılık, depolama ve haberleşmede oransal bazda en hızlı artışı kaydetti. Bu sektörü elektrik, gaz ve su, eğitim, inşaat, turizm, toptan ve perakende ticaret izliyor. Kredi artış oranının en düşük olduğu sektörler ise balıkçılık, tarım, avcılık ve ormancılık, savunma, kamu yönetimi ve zorunlu sosyal güvenlik kurumları ve finansal aracılık.

Türkiye’de film endüstrisi sektörü toplam büyüklüğü 2 milyar doları geçerken, geçen yıl itibariyle  sinema sayısı 567′ye, salon sayısı 2.093′e, koltuk sayısı ise 268 bin 72′ye ulaştı. Turizm Bakanlığı kayıtlarına göre şu anda sektörde 84 yapım şirketi, 12 yapım sonrası, 22 dağıtım şirketi, 6 plato yatırımı ve 6 ses stüdyosu var. Sinema Genel Müdürlüğü 2005 yılından bu yana 267 uzun metraj filme 59 milyon 456 bin lira destek verdi. 2005′te gösterime giren yerli film sayısı 27 iken, 2012′de bu sayı 61′e çıktı. Pricewaterhouse Coopers’ın hazırladığı bir rapora göre, Türkiye’de film piyasasının istikrarlı büyümesinin sürdüreceği, 2015 yılına kadar ortalama % 11,5 büyüyerek EMEA bölgesinin en hızlı büyüyen pazarı olması bekleniyor.

Elektrik kayıp kaçak oranında Dicle Bölgesi % 70.70 ile ilk sırada yer alırken, Van Gölü Bölgesi ikinci sırada yer aldı. Trakya Bölgesi en düşük kayıp kaçak oranına sahip. Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nin özel sektöre devri ile yıllık % 10 oranda kaçağın azalması ve her yıl devletin kasasına 350 milyon lira girmesi bekleniyor.

İSO İkinci 500 Büyük araştırmasına göre 2012 yılında İkinci 500 çalışmasında üretimden satışlara göre ilk sıraları T.T.L. Tütün Sanayii, Eker Süt Ürünleri, PNS Pendik Nişasta Sanayi, Bursa Beton Sanayi, KİBSAŞ Karadeniz İnşaat aldılar. Birinci 500 büyük şirketleri ihracatını % 0.6 artırırken, İkinci 500 büyük şirketin ihracat artışının % 4.6 olması dikkat çekiyor. 2011 yılında kâr bildiren kuruluş sayısı 375 iken, 2012 yılında İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun 417’si kar açıkladı. İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları’nın kârlılıklarındaki artışlar sektörler itibarı ile incelendiğinde, gıda, içki ve tütün sanayicileri 2011 yılına göre % 206’lık artışla ilk sırayı aldı. 2012 yılı İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması kapsamında en fazla kâr eden kuruluş ise Netaş Telekomünikasyon oldu.

TUİK, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2013′ e göre elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekildedir: Bilgisayar ve İnternet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24’tür ve tüm yaş gruplarında erkeklerde daha yüksektir. İnternet kullanan dört kişiden biri İnternet üzerinden alışveriş yaptı (%48,6’sı giyim ve spor malzemesi, %25,8’i elektronik araç, %25,6’sı ev eşyası, %20’si seyahat ile ilgili diğer faaliyetler (konaklama hariç), %15,9’u kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil), %15,7’si gıda maddeleri aldı). İnternet kullanan dört kişiden üçü online haber, gazete ya da dergi okudu. İnternet kullanan bireylerin % 41,3’ü kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde İnternet kullandı.

Tüketicilerin doğal yaşama artan ilgileri mandıralarda üretilen süt ve süt ürünlerine olan talebi artırdı. Tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin de etkisiyle İstanbul çevresinde özellikle Çatalca, Polonezköy, Şile ve Beykoz gibi bölgelerde mandıra ve çiftlik sayısı artmaya başladı. İstanbul’un lüks semtlerinden Etiler ve Nişantaşı’nda da telefonla açık süt siparişi alan ve talebi karşılamakta güçlük çeken dükkânlar olduğu belirtiliyor.

StratejiCo ve Era Araştırma’nın hazırladığı “Y kuşağı çalışanı ateşten gömlek” araştırmasına göre yöneticilerin % 68′i kurum kültürünün Y kuşağının taleplerine göre değişmesi gerektiği, % 28′i ise bu yaş grubundakilerin kurumlara ayak uydurması gerektiği görüşünde. % 92′si Y kuşağının kurumun rekabetçiliği ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağına inanıyor.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) kültür, gastronomi ve futbol ekonomisine yönelik araştırmasına göre bu yıl için tahmin edilen kültür harcamasının tutarı 60 milyar dolar. Yeme-içmenin büyüklüğü 9 milyar liraya ulaşmış durumda. Futbol endüstrisi ise 600 milyon euroluk büyüklüğüyle açık ara önde. Çalışmaya yayıncılıktan mimariye kadar uzanan 11 ana iş kolu ve 47 alt dal dâhil edildi. Birleşmiş Milletler’in geçen yıl yayımladığı Yaratıcı Endüstriler Raporu’na göre ise gelişmekte olan ekonomiler arasında yapılan değerlendirmede Çin ve Hindistan’dan sonra % 14.98′lik büyüme oranıyla Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

Gezi olaylarının yarattığı psikolojik gerilim gıda perakendesi sektörüne yansıdı. TÜİK’in 2013 yılı haziran ayı ‘Perakende Satış Hacim Endeksi’ne göre genel hacim bir önceki aya oranla % 4.2, bir önceki yılın haziran ayına göre de % 5.4 azaldı.

Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu 2013’e göre Türkiye’deki 22 milyon aktif sporseverin % 64’ü futbolu takip ediyor. Türkiye bu oranla İspanya ile birlikte Avrupa ülkeleri arasında futbolun en çok takip edildiği ülke olma özelliğini taşıyor. İlk sırada % 68 ile Brezilya var. Türkiye, spor takibinde internet ve mobil cihaz kullanımında Avrupa ortalamasının üzerinde performans gösteriyor. Türkiye’deki en popüler diğer spor dalı ise % 48’le basketbol. Türkiye’deki sporseverler, sporu öncelikle TV’den takip ediyor % 94, internetin oranı % 85, mobil cihazlarıyla takip edenlerin oranı % 64, klasik basın yayından takip edenlerin oranı % 81.  Türkiye’de sporseverlerin % 30’unun internet sitesi, telefon ya da tablet üzerinden kullanılan ücretli platformlara aboneliği bulunuyor. Hindistanlı sporseverler haftada 19.1 saatlerini spor takibi için harcarken, Türkiye 15.2 saat ortalaması ile 14 ülke arasında ikinci sırada bulunuyor.

Cotton Council International (CCI-Uluslararası Pamuk Konseyi) ve Cotton Incorporated’ın işbirliğiyle hazırlanan ve 2 yılda bir yayımlanan Global Lifestyle Monitor raporunun sonuçlarına göre, Türkiye’de tüketicilerin % 71′i önceki yıla kıyasla giyim harcamasını kısmazken, giyime daha çok para ayıranların oranı % 30. 10 ülkede 5 binden fazla tüketici üzerinde gerçekleştirilen ve 2 yılda bir yenilenen araştırmada Türk tüketiciler “pazarlık avcısı” olarak nitelendiriliyor. Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, Türkiye’de indirimden alışveriş yapma oranı 2008′den beri istikrarla yükseliyor. 2008′de Türk tüketicilerin indirimden alışveriş yapma oranı % 76 iken, bu rakamın 2010′da % 80′e, 2012′de % 87′ye çıktığı görülüyor.

TUİK, Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması 2013′ e göre (1.çeyrek) elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekilde: Yurtiçinde ikamet edenler 11 milyon 972 bin seyahat yaptı (geçen döneme göre % 8,3 artış). Seyahate çıkanlar, ortalama 206 TL, toplamda ise 2 milyar 461 milyon 783 bin TL harcadı.

Yenibiris.com İstihdam Raporu’nun 2013 ikinci çeyrek sonuçlarına göre en çok ilan veren sektörler sırasıyla eğitim (% 9,01), yapı-inşaat (% 5,92), gıda (% 3,81), perakendecilik-toptancılık (% 3,79) ve turizm-otelcilik (% 3,55) yer aldılar. En çok adayın arandığı ilk üç pozisyon muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve sekreter oldu. Adayların en fazla tercih ederek başvuru yaptığı sektörler banka-finans (% 8,58), eğitim (% 8,27), yapı-inşaat (% 5,18), perakendecilik-toptancılık (% 4,66), gıda (% 3,36), turizm-otelcilik (% 2,91) oldu. En çok ilan yayınlanan ilk üç il İstanbul (% 71,24), Ankara (% 7,12) ve İzmir (% 2,66) oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul’da yayınlanan ilan sayısı artarken, İzmir’deki ilanlarda yaklaşık üçte bir azalma görüldü.

 Kaynak : http://www.danismend.com 

Ziyaretciler

0227558
Bugün
Dün
Bu Hafta
Hafta
Bu Ay
Ay
Toplam
115
183
506
198083
4288
7714
227558

IPniz: 18.212.92.235
Server Time: 2019-01-16 14:21:06