ANA SAYFA
поздравления с новорожденным

Temmuz 2013 Raporu

DÜNYA'DAN

2025'te dünyanın üçte birini genç nesil politikacıların yönetmesi bekleniyor. Genç liderlerin profesyonellik, lider yetiştirme, büyüme ve inovasyon gibi iş dünyasının önde gelen fikirlerini siyasette uygulamaları bekleniyor.

World Watch Institute'e göre dünyamızda yılda 1,3 milyar tona ulaşan katı atık hacminin 2025 yılına kadar 2,6 milyar tona ulaşması bekleniyor. En fazla katı atığı 1,6 milyon ton ile OECD ülkeleri üretiyor. En fazla katı atık üreten dört ülke Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika. Çevre ve kamu sağlığı konularında ciddi sorunlar bekleniyor.

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin Din ve Kamu Yaşamı Forumu "2010 Dünyanın En Önemli Dini Gruplarının Büyüklüğü ve Coğrafi Dağılımı" adlı raporuna göre dünya nüfusunun % 32'sini Hristiyanlar, % 23'ünü Müslümanlar, %15'ini Hindular, % 7,1'ini Budistler oluşturuyor. Herhangi bir dine inanmayanların oranı  ise %16,3.

Transparency International'e göre  Avrupa Birliği'nde yolsuzluğun yıllık maliyeti 120 milyar euroya ulaştı. Çok sayıda büyük şirket yolsuzluk davaları ile gündeme geliyor. Araştırma  dünya borsalarında işlem gören en büyük 105 çokuluslu şirketin yolsuzlukla mücadele için aldığı önlemleri değerlendiriyor. Yolsuzlukla mücadele listesinin başarılı şirketleri arasında Avrupa'dan BASF, BG Group ve Statoil geliyor. En çok rüşvet verildiği belirtilen alanların başında eğitim, polis, tapu ve kadastro kurumları geliyor. Rüşvet sıralamasında % 84’le birinci olan Sierra Leone’yi % 75’le Liberya, % 74 ile Yemen ve % 70’le Kenya izliyor. En az rüşvet verilen ülkeler ise % 1’lik oranla Danimarka, Finlandiya, Japonya ve Avustralya. Yolsuzluk listesinde Türkiye ilk 50 içinde yer alıyor.

ABD Enerji Bakanlığı'na göre 42 ülkede toplam 345 milyar varil kaya petrolü bulunuyor. En fazla rezerv Rusya'da bulunuyor. Daha sonra ABD, Çin, Arjantin ve Libya geliyor.

L'oreal'e göre dünya kozmetik ticaretinin yaklaşık 200 milyar euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye kozmetik pazar büyüklüğünün, dünya kozmetik pazarının yaklaşık olarak % 1’ini oluşturduğu düşünülüyor. Türkiye,  kişi başına düşen makyaj malzemesi tüketimi yıllık 20 Euro ile gelişen pazarlar içinde en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor.

IBM'in "Akıllı Tüketicilerle Ticaret" isimli araştırmasına göre tüketicilerin % 49'u tek bir alışveriş için iki ya da daha fazla kanal kullanıyorlar. Tüketiciler mobil teknoloji sayesinde iletişim kuruyor, görüşlerini paylaşıyor, sosyal medyada arkadaşlarının fikirlerine danışıyorlar. Tüketicilerin % 73'ü, alışveriş kararını bu sayede alıyorlar.

İngiltere merkezli çocuklara yardım örgütü Save the Children, yetersiz beslenmenin çocukların okul performanslarını etkilediğini açıkladı. Örgüt, yetersiz beslenen çocukların yetişkinlik yıllarında, dengeli beslenen çocuklara kıyasla % 20 daha az gelir elde edebileceğini ve bu sorunun küresel ekonomiye etkisinin 125 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

OECD'nin 2013 yılı için 36 ülkeyi kapsayan "Daha İyi Yaşam Endeksi"ne göre en mutlu ülkeler sırasıyla Avusturya, İsveç, Kanada, Norveç ve İsviçre oldu. Türkiye, Rusya, Brezilya, Şili ve Meksika alt sıralarda yer aldılar.

The Boston Consulting Group "2013 Küresel Varlık" raporuna göre önümüzdeki beş yıl boyunca, global servet büyümesinin yaklaşık % 70’i, "yeni dünya" olarak tanımlanan gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacak. 2012 yılında dünyada finansal varlıkları 1 milyon doları aşan hane sayısı 1.2 milyon artarak  13.8 milyona ulaştı. Bu kesim dünyada bireylerin sahip olduğu finansal varlıkların % 40'ını elinde bulunduruyor. ABD'de 5.9, Japonya'da 1.5, Çin'de 1.3 milyoner hane mevcut.

OECD, ABD ekonomisinin bu yıl % 2 genişleyeceği tahmininde bulunurken, 2014 yılı için bu büyümenin % 2.8 olacağı tahmininde bulundu. Öte yandan Japonya'nın da sırasıyla % 1.6 ve % 1.4 genişlemesi bekleniyor. Rapora göre Euro Bölgesi ekonomisi bu yıl % 0.6 daralacak fakat önümüzdeki yıl % 1.1 genişleme kaydedecek.

Kredi sigorta şirketi Euler Hermes'e göre Angola ve Nijerya, Afrika'nın ekonomisindeki önemli oyunculardan. Bu ülkeler Türkiye, Rusya, Arjantin ve Kolombiya gibi ülkeleri geride bırakıyorlar.

Kredi sigorta şirketi Euler Hermes'e göre kimya, otomotiv, tarımsal gıda, otomotiv yan sanayi, elektronik bileşenler, ilaç, bilgisayar malzemeleri sektörlerinde yaşanacak talep artışı, 2015 yılına kadar 820 milyar dolarlık ek ticaret hacmine yol açacak.

Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre gelişen pazarlarda gençler profesyonel olarak, ebeveynlerinden daha başarılı pozisyonlara ve daha yüksek gelir düzeyine ulaşıyorlar. OECD ülkelerinde ise durum farklı. Gelişmiş ülkelerde gençlerin ebeveynlerinden daha başarılı olmaları çok daha zor.

Financial Times'a göre, Amerika'daki ilk 100 teknoloji şirketinin CEO'larının sadece %6'sı kadın. Çalışanların genelinde bu oran %22'ye yükseliyor. İngiltere'de kadınların teknoloji çalışanları içindeki oranı sadece %17.

Uluslararası tüketici trendlerini izleyen Trendwatching’e göre 2013‘ü şekillendirecek 10 tüketici trendinin başlıkları şu şekilde: Presumers (öntüketiciler), Emerging² (Gelişen²), Mobile moments (Mobil anlar), New life inside (Yeni yaşam tohumu), Appscriptions (Sağlık uygulamaları), Celebration nation (Milli gurur), Data myning (Veri madenim),  Again made here (Yeniden burada üretiliyor), Full frontal (Tam şeffaflık), Demanding brands (Talepkar markalar).

Small Arms Survey istatistiklerine göre silah sahibi sivillerin en çok olduğu ülkeler sırasıyla ABD, Hindistan, Çin, Almanya, Pakistan, Meksika, Brezilya ve Rusya. Umut Vakfı verilerine göre Türkiye'de 2,5 milyonu ruhsatlı olmak üzere, toplam 20 milyon silah olduğu düşünülüyor.

Accenture’a göre geleceğin İK trendleri şu şekilde olacak: Yeteneğe her yerden ve  her zaman ulaşmak, işgücünü kişiye özel çözümler üreterek yönetmek, personel olmayan uzaktan çalışanlarla işgücünün büyümesi, İK'nın çevik organizasyonun başını çekmesi, teknoloji gelişiminin İK’yı  değişime itmesi, küresel yetenek haritasının sınırlarını kaybetmesi, sosyal medya sayesinde işin demokratikleşmesi, yetenek yönetiminin davranış bilimiyle birleşmesi, İK'nın risk yönetimini sağlamlaştırması, İK'nın görünmeyen çalışan deneyimlerine ulaşmayı başarması.

Heidrick & Struggles'a göre eskiden uluslararası bir tepe yöneticisi için Avrupa ve Amerika deneyimi yeterli iken, bugün Asya'nın yükselişi ve mesafelerin yok olması ile Singapur, Tokyo, Şangay gibi Asya'nın önemli merkezlerinde tecrübe sahibi olmuş yöneticiler aranıyor.

The Banker dergisine göre en büyük bankalar listesinin tepesine ilk kez bir Çin bankası (ICBC) oturdu. Geçtiğimiz yılın birincisi Bank of America, JP Morgan’ın ardından üçüncü sıraya geriledi. Geçtiğimiz yıl 1000 banka arasında 15 olan Türk banka sayısı, bu yıl 20’ye çıktı. “Ana sermaye” büyüklüğüne göre yapılan sıralamada İş Bankası 110’uncu, Akbank 119’uncu, Garanti Bankası 120’nci sırada yer aldı.

Frost & Sullivan'a göre araç paylaşımı pazarında 2013 yılında 70 bin araçla 3 milyon üyeye ulaşılması bekleniyor. 2020 yılında ise bu sayının global ölçekte 26.2 milyon üyeye yükselerek 9 kat büyüme kaydetmesi öngörülüyor. Bununla birlikte, Frost & Sullivan analistleri 2010 yılında P2P (peer to peer) araç paylaşımı alanında 13 olan operatör sayısının 2011 yılında 24 operatöre yükselerek sadece bir yıl içerisinde % 85 oranında büyüme göstermesine dikkat çekiyorlar.

TÜRKİYE'DEN

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'ne göre 2008-2011 döneminde alınan yat, gemi ve askeri gemi siparişleriyle birlikte Türkiye, en çok sipariş alan 10 ülke arasına girdi. Faal olan 71 tersanenin 125'e çıkması bekleniyor.

Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği’nin (TUYED) araştırmasına göre 2013’ün turizm trendlerinde ”iç turizm, otel-avm kardeşliği, spa-wellness’te ‘soğuk’ hizmetler, mobil cihazların kullanımı, karıştır-eşleştir eğitimleri, kanaat önderi sosyal medya, yasak bölgelerin cazibesi, asya mutfağı, kruvaziyer turizmi” gibi kavramlar öne çıkacak. 2013’te tatilini Avrupa’da geçirmek isteyecek gezginlerin en fazla tercih edeceği  ülkeler sırasıyla Hırvatistan, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve İzlanda olacak.

Türkiye'de markalı spor ürünleri sektörünün perakende cirosunun 2012'de yaklaşık 1 milyar euroya ulaştığı belirtiliyor. Pazarın 5 yılda % 10-15 büyümesi bekleniyor. Pazarda Fransız Decathlon, Amerikalı Footlocker ve Yunanlı Intersport gibi yabancı markalar da bulunuyor. Kişi başına spor ürünleri harcamasının 10-15 euro arasında değiştiği Türkiye spor ürünleri sektörü Avrupa'nın 5-10 yıl önceki haline benzetiliyor.

Intel'in 'Genç Türkiye Araştırması'na göre 26 ilde 13-29 yaş arasındaki gençler, günün 6  saatini internette geçiriyor. Dizüstü bilgisayar % 51'lik oranla en çok Doğu Karadeniz'de kullanılıyor. En çok cep telefonu olanlar % 96'lık oranla Doğu Karadenizli gençler iken, akıllı telefon % 47 ile en çok İstanbul'lu gençlerde var. Araştırmaya göre, gençlerin %  57'si bir ürün almadan önce mutlaka internette araştırma yapıyor. Gençlerin % 61'i de interneti iş bulma ve ticaret yapma fırsatı olarak görüyor.

Alışveriş Yatırımcıları Derneği verilerine göre alışveriş merkezlerinin (AVM) bulunduğu il sayısı mart sonu itibariyle 54’e, toplam AVM sayısı da 299’a ulaştı. İstanbul'da 91 adet, Ankara'da 32 adet, İzmir'de 18 adet, Antalya'da 13 adet AVM bulunuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye'deki CIO'lara üç öneri getiriyor: şirketlerin felaket merkezlerinin kurulumu, verilerin yurtiçinde tutulması ve siber güvenlik birimlerinin oluşturulması.

KPMG Türkiye 2013 Otomotiv Yöneticileri Araştırması'na göre önümüzdeki beş yıllık dönemde öncelikli olacak konular şu şekilde: Otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi, Avrupa krizinin etkileri ve aşırı fiyat rekabeti. Aynı zamanda BRIC ülkeleri otomotiv üreticilerinin önümüzdeki 6 yıl içinde Avrupa pazarına girmesi bekleniyor. Üretim üssü olarak Doğu Avrupa ülkelerini tercih edecekleri düşünülüyor.

Türkiye'de toplam 1771 adet noterlik mevcut. Buralarda yılda 28 milyon adet işlem yapılıyor. En çok yapılan işlemler ikinci el araç satışı ve vekaletnameler. Noterlik sisteminin tapu işlemleri, çekişmesiz yargı işlemleri, uluslararası işlemler vb. daha pek çok alana girmesi bekleniyor.

TUSIAD'a  göre düşük karbon ekonomisini oluşturacak olan yeni yöntem ve teknolojiler 3,5-4 trilyon dolarlık bir piyasa yaratacak. Ancak dünya sıcaklık ortalaması için kritik eşik olarak kabul edilen 2 derece standardı için her 1 yıllık gecikmenin de, 500 milyar dolarlık ek harcama anlamına geldiği düşünülüyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2012" araştırmasının  sonuçlarına göre geçen yıl Türkiye'nin Fiyat Düzeyi Endeksi en yüksek bölgesi 113,1 ile İstanbul, en düşük bölgesi ise 94,4 ile Siirt, Batman, Mardin, Şırnak oldu. En pahalı bölgeler şu şekilde belirlendi: Gıda ve alkolsüz içeceklerde İstanbul, ulaştırmada Ankara, giyim ve ayakkabıda Karadeniz bölgesi, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlarda İstanbul, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerinde Ankara, sağlıkta Ankara, eğlence ve kültürde Balıkesir ve Çanakkale, eğitimde İstanbul, lokanta ve otellerde Ankara.

2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Beş yıllık  Kalkınma Planında 2018 yılında Türkiye'deki turist sayısının 42 milyonu yabancı olmak üzere 48,3 milyon kişiye çıkması planlanıyor. Turizm gelirinde ise hedef, 45 milyar dolar elde etmek. Dünyadaki eğilimler kapsamında bireylerin eğitim ve refah düzeyindeki yükselmeyle turizmde deneyimli gezgin grubunun büyüyeceğine işaret edilen planda, turist tercihlerinin kutuplaşacağı, yenilik ve çeşitlilik talebinin artacağı, konfor ve macera motiflerinin ağırlık kazanacağına da yer veriliyor.

Dünya Girişimciler Organizasyonu'na  (EO) göre, Türkiye'de girişimcilikte İstanbul ve çevresinde internet, e-ticaret ve mobil teknolojileri, Anadolu'da savunma, imalat teknolojileri, mobilya ve nitelikli tekstil sektörleri ön plana çıkıyor. Türkiye'de girişimcilik potansiyeline sahip kişi sayısının 1.5- 2.5 milyon arasında olduğu, 10 yıl içerisinde de 10 milyona yaklaşacağı ifade edilirken, biyoteknoloji, yaşam, bilim, mobil, cleantech ve nitelikli ziraatin önümüzdeki yıllarda yıldızı parlayacak sektörler olacağı belirtiliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye genelinde 6.5 milyon riskli konutun yıkılması ve bu yılın başında 800 bin olan konut stoğunun 1.5- 2 yılda erimesi planlanırken, TÜİK verilerine göre yılın ilk çeyreğinde 273 bin 826 konut satış sonucu el değiştirdi. İlk yılını geride bırakan dönüşümün hız kazanması halinde varolan konut stoğunun da kısmen artması, konut stoğunun artmasının da kentsel dönüşümü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürüttüğü Satın alma Gücü Paritesiyle Kişi Başına Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 2012 yılı geçici tahminlerine göre Türkiye, 2012'de Avrupa ve bölgesindeki 37 ülkeye göre zenginlik sıralamasında, kişi başına gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) bazında 30'unculuğunu korurken, gerçek kişisel tüketimde bir basamak düşerek 28'inci oldu. Kişi başına GSYH'de ilk sıraları Lüksemburg, Norveç, İsviçre, Avusturya, İrlanda, Hollanda, İsveç, Danimarka, Almanya,  Belçika, Finlandiya, İzlanda, İngiltere ve Fransa aldı. Kişi başına GSYH bazında Türkiye'den daha yoksul 7 ülkeyi, Romanya, Bulgaristan, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna Hersek oluşturdu.

Deloitte tarafından yayınlanan “Perakende Sektörü Değerlendirmesi 2013” raporuna göre  Türkiye perakende sektörünün 2013-2017 yılları arasında yıllık birleşik büyüme oranının % 10 olacağı, toplam perakende sektörünün yarısı büyüklüğüne sahip gıda sektöründe 2017’ye kadar yılda % 8 büyüme yakalanacağı öngörülüyor.

PwC Türkiye, “Online alışveriş yapanların gizemi -  Çok kanallı perakendecilikte 10 Mit” başlıklı “2013 yılı - PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları” raporuna göre Türk tüketicilerinin davranışları bazı alanlarda küresel tüketiciler ile paralellik göstermekle birlikte demografik ve kültürel özelliklerinden dolayı farklılaşabiliyor.

Dünya çapında toplam hacmi 200 milyar dolara ulaşan estetik sektörünün Türkiye'deki büyüklüğü 3.5 milyar dolar civarında. Dünya estetik piyasasının en büyük oyuncusu olan ABD, tek başına dünya estetik sektörünün % 60'ını oluşturuyor. ABD'yi Brezilya izliyor. Sektör hacmi Çin'de 10 milyar dolar, Rusya'da ise 15 milyar dolar. Sağlık turizmi ile Türkiye'ye her yıl gelen hasta sayısı 360 bin – 400 bin arasında değişirken, bunun ortalama % 40'lık bölümünü estetik vakaları oluşturuyor. Dış ülkelerden gelenlerin % 20'si Türk, % 20'si yabancı turistlerden oluşuyor. Estetik operasyonlar için tercih edilen şehir ise İstanbul. Almanlar liposuction, Araplar vücut şekillendirme ve saç ekimi, İsveç-Hollanda-Belçikalılar meme büyütmeyi tercih ediyorlar.

Türkiye'de her 5 internet kullanıcısından biri online alışveriş yapıyor. E-ticarette bir günde 300 bin teslimat, bir günde 3 milyon kg/desilik kargo, kolilerin teslimatı için bir günde 182 bin kilometre yol yapılıyor. E-ticaret hacminin 2013 sonunda 50 milyar TL olacağı tahmin ediliyor. Alışveriş sitelerinin kapıda ödeme yöntemi ve ürünleri geri gönderen tüketiciler, kentte trafik sıkışıklığına neden oluyor. Uzmanlar, önlem alınmazsa artacak e-ticaret lojistiğinin yaratacağı trafik probleminin büyüyeceğine işaret ediyor.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'na göre (OSBÜK), Türkiye'deki 277 OSB'nin 181'i faaliyete geçmiş bulunuyor. En fazla OSB'nin İzmir, Kocaeli ve Bursa'da yer aldığı kaydedilirken, OSB sayısının yakın gelecekte 300'ü bulacağı tahmin ediliyor. OSB bulunmayan tek il Artvin. 89 OSB'de 1710 tesis kapalı gözüküyor.

SGK verilerine göre, 2013 Mart ayı itibarıyla sigortalı sayısı 18 milyon 432 bin 697'ye ulaşırken, son bir yıldaki sigortalı sayısında da 718 binlik artış yaşandı. Verilerde, 2013 Mart ayı itibarıyla kayıt dışı istihdam oranının % 36,8'e düştüğüne dikkat çekildi. 1 puanlık kayıt dışılığın karşılığının ise 700 milyon lira olduğu bildirildi. Buna göre, tarım dışındaki kayıt dışılığın 2012 Mart ayında % 23,9 olan oranı, 2013 yılının aynı ayında %  23'e geriledi. SGK, 2008 Ekim ile 2013 Ocak arasında 1 milyon 489 bin kişi ve iş yerini de kayıt altına aldı.

Kamuda sendikalı memur sayısı son 1 yılda 92 bin 360 kişilik artışla 1 milyon 468 bin 21 kişiye yükseldi. 2013 yılı Temmuz ayı itibariyle kamuda en çok üye sayısına sahip konfederasyon değişmeyerek, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) oldu.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi’ne göre Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi şu şekilde: ODTÜ, Sabancı, İhsan Doğramacı Bilkent, Boğaziçi, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin, Koç, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Hacettepe, Selçuk, Gazi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege, Yıldız Teknik, Anadolu, Çukurova, Yeditepe, Çankaya, Atılım, Erciyes, Süleyman Demirel, Kocaeli, Bahçeşehir, Akdeniz, Ankara, Mersin, Gaziantep, Uludağ, Karadeniz Teknik, Düzce, Dokuz Eylül, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Fırat, İzmir Ekonomi, İstanbul, Atatürk, Niğde, Fatih, Melikşah, Okan, Pamukkale, Işık, Ondokuz Mayıs, Kadir Has, Afyon Kocatepe, Gaziosmanpaşa, Başkent, Eskişehir Osmangazi ve İstanbul Şehir Üniversitesi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda e-tebligat almak için zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta (KEP) hizmeti ile 2014 sonunda Türkiye’de 4 milyon KEP kullanıcısı olması öngörülüyor. Sistemin ilk kullanıcıları sigorta sektörü. KEP sistemi, tüm e-iş süreçlerinde kullanılabilirken, KEP yolu ile yapılan bildirimlerin taraflar arası uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği de bulunuyor.

Uzmanlara göre online sigortacılık Türkiye’de emekleme döneminde, sektörde henüz çok az sayıda oyuncu var. Online sigortacılığın diğer kanallar arasından sıyrılıp payını artırması için yeni yatırımlara ihtiyaç var. Yakında piyasada yeni isimler duyulabilir. Yeni nesil  sigorta satın alma döneminde, ana dağıtım kanalının internet ve mobil olması bekleniyor.

Yeni AB Kozmetik Tüzüğü, üretici sorumluluğunu arttırarak ve üçüncü ülkelerden giderek artan ithalatı da göz önünde bulundurarak piyasa içi kontrol mekanizmasını güçlendirmeyi hedefliyor. Kozmetik ürünler için yapılması gereken güvenlik değerlendirmesi şartlarını daha da ağırlaştıran tüzük, ayrıca her ürün için atanması gereken sorumlu kişiye çok daha detaylı ve hukuki olarak ciddi sorumluluklar getiriyor. Özetle kimya ihracatının REACH Yönetmeliği sonrasında Avrupa pazarındaki etkinliğinin azalmasının ardından şimdi de kozmetikçiler için sıkıntılı bir süreç başlıyor.

Kalkınma Bakanlığı raporuna göre kamu yatırım stokundaki projelerden alınan payda %12 ile başı çeken İstanbul'u %5.4'le Ankara, %4.1'le Diyarbakır, %4'le İzmir, %3.9'la Şanlıurfa ve %3.8'le Artvin izliyor. İstanbul yatırımlarının 20.4 milyar liralık bölümünü Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü metro, hafif raylı sistem ve diğer yatırımlar oluşturuyor. Ankara yatırımları içinde 2.6 milyar lira ile metro tamamlama projeleri öne çıkıyor. Diyarbakır'a yönelik yatırımların 8.4 milyar lira ile büyük bölümünü DSİ tarafından yürütülen ve GAP kapsamındaki büyük baraj ve sulamaların da yer aldığı projeler oluşturuyor. 4.9 milyar liralık İzmir-Aydın Otoyolu ile 2.6 milyarla Urla Çeşme Otoyolu, İzmir'e yönelik yatırımlar içinde en yüksek tutarlı olanları oluşturuyor. Şanlıurfa yatırımlarında özellikle GAP kapsamındaki 3.8 milyar liralık Aşağı Fırat I. Merhale, 1.8 milyar liralık Suruç Ovası ve 1.1 milyarlık Bozova Sulaması, yüksek tutarlı projeler olarak öne çıkıyor. Artvin yatırımlarında ise 7.1 milyar liralık Deriner Barajı ve HES ile 1.3 milyar lira Yusufeli Barajı ve HES, en büyük ağırlığı oluşturuyor.

Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, mayıs sonundan bu yana seçilmiş 14 ülke içinde, ülke riskini ifade eden CDS değeri en hızlı artan ekonomi 38 puanla Arjantin oldu. CDS değerindeki artışta bu ülkeyi 27 puanla Çek Cumhuriyeti izledi. Türkiye 23 puanlık artışla üçüncü sırada yer aldı. Mayıs ayından bu yana yaşanan süreçte Güney Afrika, Brezilya, Çin, İspanya ve Polonya’nın da CDS değeri artarken (ülke riski yükselirken), Macaristan ve Meksika’nın azaldığı, Güney Kore, Hindistan, Portekiz ve Rusya’nın riskinin ise çok az arttığı belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla 216 bin kişi artarak 2 milyon 425 bin kişiden 2 milyon 641 bin kişiye yükseldi. İşsiz sayısı kentsel alanda 2 milyon 77 bin kişi, kırsal alanda 564 bin kişi düzeyinde gerçekleşti.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED), “Orta Gelir Tuzağı’ndan Çıkış: Hangi Türkiye?” raporuna göre Türkiye’nin 14 şehrinin toplamı İsviçre, Singapur gibi dünya devlerini geride bırakırken, 27 şehri yoksulluk seviyesinde yer alıyor. 40 şehir ise orta gelir düzeyinden çıkamıyor. Orta Gelir Tuzağı riski olmayan grup, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi güç merkezlerini barındırıyor. Orta Gelir Tuzağı riskinde olan şehirler ise, Artvin’den Çanakkale’ye Türkiye’nin doğusundan batısına kadar birçok farklı bölgeden şehirleri kapsarken, Orta-Düşük Gelir Grubunda olan şehirler Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor.

kaynak : http://www.danismend.com

 

 

 

Ziyaretciler

0227554
Bugün
Dün
Bu Hafta
Hafta
Bu Ay
Ay
Toplam
111
183
502
198083
4284
7714
227554

IPniz: 18.212.92.235
Server Time: 2019-01-16 14:20:39