ANA SAYFA
поздравления с новорожденным

Haziran 2013 Raporu

DÜNYA'DAN

Accenture tarafından hazırlanan 2013 Teknoloji Vizyonu Raporu'na göre bilgi teknolojilerinde 7 trend sözkonusu : özelleşmiş müşteri ilişkileri, doğru veri, dinamik veri, sosyal medya uygulamalarının iş ortamında kullanımı, yazılım tabanlı ağ yapısı, siber savunma ve bulut bilişim.

Millward Brown'a göre son sekiz senedir en hızlı yükselen markalar sırasıyla Subway, Apple, Amazon, Hermes, Verizon, Mc Donald's, Ibm, Google.

Dünyada hızlı tren hatlarında en yüksek yolcu sayısı sırasıyla Japonya, Fransa, Almanya, Kore, Tayvan ve İtalya olarak yer alıyor. Hat uzunluğu sırasıyla İngiltere, Fransa ve Japonya olarak paylaşılmış durumda. Türkiye'de 2023 yılına kadar devletin en yüksek bütçeyi (45 milyar dolar) demiryollarına ayırması bekleniyor.

Visa Europe'a göre 2020 yılında visa işlemlerinin %50'si mobil cihazlarla yapılacak. Visa, tüm yatırımlarının temelinde ilk sırada "güvenlik" unsurunu ele alıyor.

Vodafone'a göre 2013 yılında mobil bağlantılı cihazların sayısı dünya genelinde insan nüfusunun üzerine çıkacak, 2016 yılında 448 milyon kişi toplam 617 milyar dolar değerinde mobil işlem yapacak.

BRICS ülkelerinin kendi kalkınma bankalarını kurmaya karar vermeleri, IMF ve Dünya Bankasına karşı korumacılık eğilimlerini güçlendiriyor. Global Trade Alert'e göre (GTA) en yüksek korumacı önlem sayısı sırasıyla Arjantin, Rusya, Hindistan, Macaristan, Polonya ve Çin'de mevcut.

Dünyanın devam etmekte olan en büyük inşaat projesi Eko Atlantic, 250.000 kişiye konut, 150.000 kişiye işyeri hedefleyen, 10 kilometrekare büyüklüğünde bir yapay ada. 6 milyar dolar fiyat biçilen ada, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Nijerya'da bulunuyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in döviz rezervleri, 3.44 trilyon dolarla Almanya ekonomisinin büyüklüğüne ulaştı.

Çin'de ücretler yıllık bazda % 12 artıyor. Araştırmalara göre Çin'de imalat maliyeti 2015'te ABD'ninkine eşit hale gelecek.

Seyahat perakende pazarı olarak adlandırılan ve 1990 yılında 15 milyar dolar olan duty free satışlarının, 2020'de 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Duty free'lerde en çok satılan ürünler sırasıyla, parfüm ve kozmetik, alkollü içkiler, moda ve aksesuar, saat ve mücevher, elektronik-hediyelik ürünler, gıda ürünleri, sigara ve puro olarak yer alıyor.

Çelikten daha güçlü, kağıttan daha ince ve bakırdan daha iletken olan grafen materyalinin, sanayi üretiminde köklü değişiklikler getirmesi bekleniyor. Grafit mineralinin üretiminin %70'i Çin'in elinde. Daha sonra Hindistan ve Brezilya geliyor.

İnternet arama motorunda "borç", "portföy" ve "hisse senetleri" gibi terimler daha az arandığında, Dow Jones endeksinde yükselme eğilimi görüldüğü belirtiliyor. Bu terimler daha çok aranıyorsa, hisse senedi endeksinde düşme bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası 2011'de, belirli terimler için yapılan aramalar sayesinde konut fiyatlarının tahmin edilebileceği sonucuna vardı.

Emlak ve internet balonlarından sonra karbon balonu söz konusu. Carbon Tracker'ın raporuna göre, önümüzdeki on yıl boyunca fosil enerji endüstrisine aktarılması öngörülen 6 trilyon dolar, kayıp bir para olabilir. Carbon Tracker'a göre, karbon ticaretinin en fazla yapıldığı ve karbon balonu patladığı taktirde en fazla zarar görecek finans piyasaları Wall Street, Moskova ve Londra borsaları.

WAN-IFRA (Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği) Dünya Basın Trendleri 2012 raporuna göre dünya genelinde toplam gazete tirajları 2,5 milyara ulaşıyor. Dijital gazete aboneliği ise 600 milyon. Asya ve Ortadoğu'da gazete tirajları güçlü bir şekilde artmaya devam ederken; Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika'da geriliyor. Gazeteler, yıllık 200 milyar dolarlık bir sanayi oluşturuyorlar.

 

TÜRKİYE'DEN

TÜİK Şubat 2013 verilerine göre Türkiye'de her 4 gençten biri iş ararken, çalışan 2 gençten biri sosyal güvenlikten yoksun olarak istihdam ediliyor.

ISMMMO (İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) "Türkiye'de Tatil ve Çalışma İstatistikleri" raporuna göre 34 OECD ülkesi arasında yılda ortalama 25 gün ile tatil günü az olan 3. ülke Türkiye oldu. En az tatil 20 gün ile Kanada'da, en çok tatil 38 gün ile Slovenya'da.

Rekabet Kurumu "Sektör Araştırması" raporuna göre Türkiye'de ilaç politikası sadece fiyata odaklanıyor, bu politikanın ar-ge ve yatırımlar için gelecekte potansiyel sorunlara yol açabileceği düşünülüyor.

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte büyük iş makinelerinin satışının artması bekleniyor.

Mene Research'a göre eczaneden aldığınız 100 ilacın 33 ü etkin değil. Bu Türkiye değil, dünya rakamı. İlacın üretildikten sonra saklanması ve doğru koşullarda eczaneye ulaştırılmasında tüm dünyada çok önemli bir boşluk var.

Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne göre küreselleşme klasik göç kavramını değiştiriyor ve sınırlar arasında sıklıkla yer değiştiren yüzen nüfuslar yaratıyor.

TÜİK Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması 2012 yılı sonuçlarına göre, yerli turist daha az seyahat etti ancak daha fazla harcama yaptı.

Uzmanlara göre Türkiye'de günlük çöp üretimi 70 bin ton. Bunun 40 bin tonu toplanabiliyor. Türkiye'nin çöpünden yılda 500-600 mw enerji üretilebilir. Türkiye'de sadece 11 ilde çöpten enerji üretiliyor. 80 ilin çöpündeki enerji ise kullanılmıyor.

 

Yeni TTK'nın risk esaslı denetim sistemini esas alması üzerine, geçen yıl risk yöneticisi pozisyonunda aranan eleman sayısı iki kat arttı. Önümüzdeki dönemlerde CRO (Chief Risk Officer) pozisyonunun daha fazla şirket bünyesinde yer alması bekleniyor. 

TÜBİTAK'ın burs programları kapsamında yurtdışında çalışan 248 araştırmacının Türkiye'ye geri döndüğü belirtiliyor.

TÜİK 2012 doğum istatistiklerine göre canlı doğan bebek sayısı 2012'de % 3,1 artarak 1.279.864 oldu. Toplam doğurganlık hızının en yüksek gerçekleştiği iller Şanlıurfa, Şırnak, Ağrı ve Siirt oldu. Yaşı 25'ten küçük kadınların doğum sayılarında düşme gözlenirken, en büyük artış 30-34 yaş grubunda görüldü.

Sahtecilik ve Korsancılığın Durdurulması için İş Dünyası Eylemi'nin (BASCAP) raporuna göre Türkiye'de taklit ve korsanın yıllık ekonomik değerinin GSYH'nın %1'ini aştığı tahmin ediliyor. Taklit ürün 135 bin kişilik istihdam kaybı da yaratıyor.

TÜİK 2012 çocuk işgücü anketi sonuçlarına göre 6-14 yaş arasında 292.000, 15-17 yaş arasında 601.000 çocuk çalışıyor. Çalışan çocukların %49,8 i okuyor. % 44,7 si tarım sektöründe.

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi'ne (TMME) göre bireysel bankacılıktaki müşteri memnuniyeti 2005'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

TÜİK'e göre 2023'te 65 yaş ve üstü nüfus %10,2 ye ulaşacak. Bu durum Türkiye'nin "nüfusu yaşlı ülkeler" arasına girmesi ve artan kamu giderleri ile sosyal maliyetlerin büyümesi anlamına geliyor. Çocuk nüfusun 2023'te % 25,7 ye, 2050'de % 19,1 e düşeceği tahmin ediliyor.  Yaşlı nüfus  en çok Ege'de, en az Kuzeydoğu Anadolu'da bulunuyor. 65-74 yaş arasındaki erkeklerin sağlık durumları, kadınlara göre daha iyi durumda.

Goodyear'ın 16 ülkede 25 yaş altı gençlerle yaptığı araç kullanma alışkanlıkları araştırmasına göre Türk sürücülerin %78'i araç kullanırken telefonla mesaj ve e-posta atıyor, % 57'si ise makyaj yapıyor.

TÜİK verilerine göre genç nüfusun % 69,2 si normal, %14,8 i fazla kilolu, % 3,8 i obez, % 12,2 si ise düşük kilolu.

Sağlık turizmi, medikal cihaz üretimi, diş-göz-evde bakım vb. alt segmentler dahil olmak üzere sağlık sektörünün her alanında başta Asyalı yatırımcılar olmak üzere, dış yatırımcılardan yoğun bir ilgi gözleniyor.

Bankacılık uzmanlarına göre özellikle 50.000 tl altındaki mevduat tabanını genişletme konusunda ciddi bir rekabet var. Yüksek mevduat sahibinin sadakatinin az, düşük mevduat sahibinin sadakatinin çok olduğu düşünülüyor. 

Kaynak : www.danismed.com

 

 

 

 

Ziyaretciler

0227547
Bugün
Dün
Bu Hafta
Hafta
Bu Ay
Ay
Toplam
104
183
495
198083
4277
7714
227547

IPniz: 18.212.92.235
Server Time: 2019-01-16 14:19:31