ANA SAYFA
поздравления с новорожденным

Neden Yeniden Yapılanma ve Kaçınılmaz Olması

Bir duraksama dönemi yaşıyorsunuz, gerekse iş gerekse sosyal yaşantınızda... konumuz iş hayatında yöneticilikte olmazsa olmazlardan bir durum söz konusu... Yeniden Yapılanma...

Yönetim, İnsan Kaynakları, Müşteriler ve İş süreçleri değerlendirmeye alınması gereken başlıklarımızdır...

 

Şirket veya kurum yönetiminde neden ihtiyacımız vardır.

- Kurumun verimliliğini ve performansını ölçecek sistemler olmadığı için yönetim kararları zorluklarla alındığında ve bu kararın sık sık değişimi söz konusu olması.

- Üst Yönetimin görev ve yetki alanı net belirlenmediğinden kaynaklı yetki çakışması ve alt yönetim ve kademelere yansıması..

- Büyümenin hızlı ve kontrolsüz olması.

- Bütün kararların tek elden alınması ve bundan kaynaklı yöneticinin iş yapamaz hale gelmesi

- Kurumun finansal pozisyonunun iyiden kötüye doğru hızlı bir akışın olması, uyarı ve aktif kullanılan kontrol sisteminin olmaması.

İnsan kaynaklarınızda yeniden yapılanma..

-Çalışanların iş tanımları ve performans kriterleri olmadığı için hataların sorumluları konusunda belirsizlik yaşanır, herkes her işi yapmaya çalışır, kargaşa sonucunda verimsizlik doğar.

-Çalışanlar hata yapmaktan korkarak karar alma sürecine katılmaya çekinirler. Öneri kutuları boş olarak durur.

-Personel sirkülasyon oranı ya çok yüksektir ya da çok kemikleşmiş bir çalışan yapısı vardır.

-Çalışanlar arasında olmadık nedenlerle ve sık sık iletişim problemleri yaşanır. Bu problemlerin şirketin verimliliğine olan olumsuz etkileri farkedilmez.

-“Kıdem mi, performans mı”, “sadakat mi, verimlilik mi?” soruları sık sık sorulur.

İş süreçlerinizde yeniden yapılanma...

-Süreçler detaylı bir şekilde tanımlanmadığı için sistematik iyileştirme çalışmaları yapılamaz, gerçekçi iyileştirme hedefleri konulamaz.

-İyileştirme ve geliştirme çalışmaları zamanında yapılamadığı için bir süre sonra sorunlar büyür, daha maliyetli ve radikal çözümlere ihtiyaç duyarlar.

-Üretim ve satışın dışında kalan ar-ge, iş geliştirme, bakım onarım vb. çalışmalara bütçe ayrılmaz, zamanla verimsizlik artar.

-Hızlı olmak adına planlama yapılmaz, ancak günü kurtarırken benzer hatalar sürekli tekrarlanır, sonuçta plansız maliyetler artar.

-Süreçler ölçülemediği ve gerçek maliyetleri bilinemediği için ürün-hizmet maliyeti tam  olarak hesaplanamaz, şirketin gerçek kâr ve zararı bilinemez.

Müşteri süreçlerinizde yeniden yapılanma...

-Üretim sahaları, ofisler, şubeler, bayiler, kullanılan doküman vb. materyaller kurumsal bir kimlik ve imaj bütünlüğü sergilemezler.

-Şirket çalışanları, şirketin müşteriye bakış açısından habersizdir, bunu sadece satış elemanlarının bilmesinin yeterli olduğu düşünülür. Müşteriye yönelik genelde “ortak lisan” yoktur.

-Pazarlama ile satış, kâr ile ciro, müşteri şikayeti ile müşteri fırsatı vb. farklı kavramlar birbirine karıştırıldığı için sık sık değer kaybı yaşanır.

-Yüksek egolar nedeniyle rakipler küçümsenir, şirketin zayıf kalan yönlerine dikkat edilmez, pazarlama ve rekabet analizi yapılmaz.

-Pazarın tümüne nüfuz etmeye çalışarak boş yere enerji harcanır, kârlı müşteriyi bulmaya yönelik segmantasyon çalışmaları yapılmaz, kaçan fırsatlar farkedilmez.

Ziyaretciler

0227562
Bugün
Dün
Bu Hafta
Hafta
Bu Ay
Ay
Toplam
119
183
510
198083
4292
7714
227562

IPniz: 18.212.92.235
Server Time: 2019-01-16 14:21:31