ANA SAYFA
  • Register
поздравления с новорожденным

NSA İnternet Bağlantısı Olmasa da Gözetleyebiliyor

2013 yılına damgasını vuran NSA Skandalları bitmek bilmiyor. Komplo teorileri gibi gözüken haberlerin, doğruluğu ortaya çıktıkça herkes şunu düşünmeye başladı: Acaba güvende miyim?

Sonuçta NSA’nın çalışmaları ABD’yi kapsıyor. Ancak kıtalararası çalışmaların da olabileceği üzerinde durmak gerekiyor. Bu görüşü destekleyen yeni bir haber sızdırıldı.

NSA, gizli görevler için oldukça eski bir tekniği kullanıyor. Radyo dalgaları kullanılarak, internete bağlantısı olmayan bilgisayarlara ulaşım sağlanıyor. Radyo dalgalarıyla, birçok bilgiyi elde ettikleri söyleniyor.

İnternete bağlı olmayan bilgisayar mı kaldı, dediğinizi duyar gibiyim. Evet, halen internet bağlantısından yoksun bilgisayarlar var. Çeşitli evrak düzenlemeleri, depolama alanı ya da programlama için kullanılabiliyorlar. Elbette dünya üzerinde interneti olmayan birçok bölge var. Bu da yukarıdaki soruyu akıllara getiriyor. NSA, interneti olmayan bölgelerdeki bilgisayarların bilgilerini radyo dalgaları ile çalıyor mu?

Son olarak DROPOUTJEEP adı verilen bir iPhone yazılımı ile Apple kullanıcılarının bilgilerinin çalındığı ortaya çıkarılmıştı. Apple her ne kadar bundan haberinin olmadığını söylese de, NSA’nın gücünü düşündüğümüzde yapıbileceklerinin sınırsız olduğunu artık biliyoruz. Dünya üzerinde milyonlarca iPhonekullanıcısının olması da, toplanan bilgilerin sayısını artırıyor.

Radyo dalgalarını kullanarak, elektronik cihazlardan bilgi çalmak yeni bir teknik değil. Son yıllardaki teknolojik gelişmeleri de hesaba katarsak, oldukça kolay olduğunu görebiliriz. Nightstand adı verilen röle istasyonları, 12 Km yarıçağındaki bir alana radyo dalgaları yayabiliyor. Böylece cihazlardan bilgi çalınabiliyor.

Ziyaretciler

0205936
Bugün
Dün
Bu Hafta
Hafta
Bu Ay
Ay
Toplam
130
233
1429
176370
2732
4828
205936

IPniz: 54.80.87.166
Server Time: 2018-10-15 15:11:33